Předpisy pro létání s drony

Možná to bude pro mnohé překvapení, ale létání s modely letadel a dronů podléhá v ČR leteckým předpisům. Konkrétně provoz bezpilotních prostředků podléhá leteckému předpisu L2 – Pravidla létání – Doplněk X.

Obecně řečeno, pokud budu řídit model letadla s váhou do 20 kg a nebudu jej používat pro výdělečnou činnost, pak nemusím mít povolení k létání. I tak se ale musím řídit jistými pravidly, neboť se stávám účastníkem letového provozu.

Jak tedy létat ?
Při vzletu a přistání se nesmím s modelem přiblížit k osobám na méně než 50 metrů, samotné létání nejméně 100 metrů od osob a budov, v hustě osídlené zástavbě je to 150 metrů. Maximální výška je 300 metrů. Horizontálně lze maximálně létat do vzdálenosti 1500 metrů od oblačnosti, v mracích se tedy létat nesmí. Z toho plyne, že k létání lze použít zdravý rozum a hlavně nelétat lidem nad hlavou.

obr1

Jak je to s létáním kolem letišť ?
Kolem letišť je tzv. ATZ zóna o poloměru 5 km. V této zóně se s modely do 0,91 kg smí létat do 100 metrů, těžší modely mohou do 300 metrů po předchozím schválení provozovatelem letiště.

 

 

Tabulka s detailním výpisem omezení létání

tabulka

Časté otázky:
Mohu řídit model, nebo dron pouze pomocí obrazu z integrované kamery (FPV) ?
Ne, není to v ČR dovoleno, musí s vámi být další osoba, která sleduje dron fyzicky.

Mohu z modelu něco shazovat ? Ne.

autor: Pavel Burian